#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Turkus w salonie – jak go wprowadzić?

Odpowiednio dobrane kolory to połowa aranżacyjnego sukcesu. Paleta barw jest przebogata, dlatego pole do popisu w kwestii wyborów i połączeń mamy naprawdę niemałe. Dziś opowiemy o barwie, która nie jest może wyjątkowo popularna, ale ma ogromny potencjał wnętrzarski. To turkus. Kolor, dzięki któremu w sposób nieoczywisty i interesujący wprowadzimy energię do naszego mieszkania. Turkus w salonie jest jak haust morskiej, orzeźwiającej bryzy! W jaki sposób wprowadzić go do wnętrza? Odpowiadamy!

Kolor turkusowy – skąd jest i jak działa?

Historia tej barwy sięga XVI wieku. Pierwszy raz nazwy „turkusowy” w odniesieniu do koloru, użyto w zapisach angielskich w 1573 roku. Nazwa barwy pochodzi od minerału, który Francuzi nazwali „turc”(pl. turecki). Ten zielono-niebieski klejnot, wydobywany był w XVI wieku kopalniach ówczesnej Persji (dziś Iran) oraz Afganistanu, a przywożono go do Europy dzięki Turkom. Stąd wzięła się nazwa. Nieco pokrętna logika, ale przyjęło się.

Jak tak naprawdę wygląda turkus? Przede wszystkim odcieni koloru jest sporo i każdy może wyobrażać sobie go nieco inaczej. Warto jedynie zapamiętać, że turkusowy należy do grupy niebiesko-zielonych odcieni. Bardzo często tę nazwę stosuje się wymiennie z „morskim” lub „lazurowym”. Kojarzy się z wakacjami w tropikach, a przede wszystkim z wodą – tą najbardziej atrakcyjną, która pojawia się na zdjęciach w katalogach turystycznych. Turkus należy do kolorów chłodnych, dlatego dobrze prezentuje się zarówno w większych, jak i mniejszych wnętrzach.

A jak turkusowy wpływa na nasze samopoczucie? Otóż, na pewno sprzyja wypoczynkowi i regeneracji, pomaga odzyskać pozytywne nastawienie do życia, wycisza nadmierne emocje i uspokaja. Co ciekawe, właśnie z tego względu turkusowy jest często wykorzystywany przy aranżacji klinik i przychodni. A jeśli chodzi o nasze mieszkania to turkus w salonie nadaje wnętrzu konkretny i entuzjastyczny charakter.

 
Fotel Faro Gold
 
Fotel Willy

Z jakimi kolorami współgra turkusowy?

Kolor turkusowy należy wprowadzać z rozwagą. Dużo lepiej sprawdza się jako kolor uzupełniający, niż jako dominujący ton wnętrza. Dlatego też logicznym jest, że turkus w salonie powinien współistnieć z inną barwą. Oto kilka propozycji harmonijnych i zgodnych połączeń:

  • Turkus i szary w salonie to ponadczasowe zestawienie. To jedno z najpopularniejszych połączeń kolorystycznych. Zielono-niebieski w połączeniu ze stonowaną szarością potrafi stworzyć zrównoważone, harmonijne wnętrze. Takie, które nie jest nudne, ale także sprzyja relaksowi. Szary i turkus na ścianie prezentują się bardzo dobrze w proporcjach 3:1 – trzy ściany malujemy na szaro, a jedną, tę, którą chcemy najbardziej wyeksponować, pokrywamy turkusową farbą.
  • Turkus i biały – para niezawodna. Biel jest kolorem uniwersalnym i można ją łączyć z każdym kolorem, dlatego dalsze wywody na ten temat są zbędne. Można do tej dwójki dołączyć jeszcze szarość – salon biało-szaro-turkusowy prezentuje się naprawdę stylowo i ze smakiem.
  • Turkusowy i brązowy – można powiedzieć, że to kolory kontrastowe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że turkus jest pochodną niebieskiego. Zresztą jeśli poszukacie, inspiracji w Internecie, to zdjęcia takiego zestawienia kolorystycznego zadziwią Was spójnością . Kolory te zestawione ze sobą wydobywają z siebie nawzajem głębię tonów, czyniąc aranżację soczystą, gęstą i intensywną.

Inne kolory pasujące do turkusowego to: złoto, miedź, wszelkie odcienie beżowego oraz... limonkowa zieleń!

 
Kompaktowy fotel Blue Angel
 
Fotel Lever Pepitka

Do jakiego stylu pasuje turkusowy?

Turkus w salonie nie sprawdzi się w każdym nurcie aranżacyjnym. To kolor konkretny i wyrazisty, mimo tego, że jest dość jasny. Style, do których możemy śmiało wprowadzać turkusowy to:

  • Hampton – w tym nadmorskim stylu (więcej o Hampton dowiecie się tutaj) wszelkie odcienie niebieskiego są bardzo mile widziane. Stylizacja wnętrza na nadmorski kurort wymaga użycia zarówno dużej ilości bieli, jak i najróżniejszych odcieni morskich fal. Dlatego turkus w salonie w stylu Hampton sprawdzi się rewelacyjnie.
  • Styl eko i urban jungle – turkus dobrze prezentuje się w towarzystwie zieleni, dlatego, że sam jest połączeniem zielonego i niebieskiego. Dlatego w stylach, w których stawia się na naturę oraz dużą ilość roślin można wprowadzić turkus w rozważnej, umiarkowanej ilości. Zbyt wiele turkusu na ścianach bądź w dodatkach może sprawić, że pokój dzienny stanie się mdły. 
  • Cluttercore i styl eklektyczny – pamiętacie już, że zgodnie z zasadą maksymalizmu, do cluttercore pasuje dosłownie każdy kolor? A styl eklektyczny, zakładający łączenie różnych faktur, materiałów i kolorów, nie mógł wyobrazić sobie lepszego kandydata do kolorystycznej fuzji niż głęboki turkus.
 
Fotel Jolien złoty jasno zielony
 
Aksamitny fotel Praslin miętowy
  • Art déco – nazywany stylem dla wymagających. Wnętrza art déco są majestatyczne, pełne szyku i luksusu, jednak stronią od przepychu. Są wyjątkowo kunsztownie urządzone. A turkus? Turkus francuski, kojarzony z niebiesko-zielonym odcieniem z pawiego ogona był bardzo modny w erze art déco i ta tradycja trwa do dziś.
  • Nowoczesny – w typowo nowoczesnym, eleganckim salonie turkus w postaci dekoracji bądź pojedynczych mebli również będzie wyglądał dobrze. Jest to przecież barwa kamienia szlachetnego! Do tego ten kolor nie jest wyjątkowo popularny, więc mamy większe szanse na stworzenie oryginalnej, zapadającej w pamięć aranżacji. A podkreślamy, że w przypadku nowoczesnego stylu nie jest to łatwe zadanie. Tak że turkusy w dłoń!

Turkusowe meble – najciekawsze propozycje

Wprowadzając turkus w salonie możemy zdecydować się na meble w tym kolorze. Od razu ostrzegamy, aby nie przesadzić z ilością – designerski fotel lub kultowa sofa w tym odcieniu będzie wystarczająca. Turkusowy mebel będzie ściągał na siebie światła reflektorów, dlatego do jego wyboru podejdźmy wyjątkowo sumiennie. My przychodzimy do Was z kilkoma modnymi propozycjami, które pomogą Wam urządzić np. salon w turkusie i szarościach. Oto one:

 
Sofa dwuosobowa Ambient Wood
 
Sofa Arlington jasno zielony

Oprócz tego mamy jeszcze mniejsze elementy wyposażenia, takie jak pufy, stołki tapicerowane, ławeczki, podnóżki, szezlongi. Wybór jest bardzo duży, co więcej, w naszym sklepie Design Town w przypadku bardzo wielu mebli tapicerowanych istnieje możliwość wyboru materiału obiciowego z próbnika i wykonanie tapicerki na indywidualne życzenie klienta. Turkus znajdziecie w niejednej naszej ofercie!

 
Pufa Giulia niebieska
 
Pufa By Tom

Turkus w salonie – dodatki i ozdoby

Elementy dekoracyjne oraz wyposażenie uzupełniające pomogą w subtelny sposób wprowadzić turkusową barwę do salonu. To świetne wyjście dla osób, które obawiają się tego dość odważnego koloru na meblach czy ścianach. Wśród standardowych dodatków do salonu znajdziemy dywany, zasłony, poduszki, koce i inne tekstylia. Możemy także sięgnąć po lampę z turkusowym kloszem, ceramikę (zwłaszcza tę turkusową ze złotymi zdobieniami!), figurki dekoracyjne, zegary, wazony... Wszystkie te elementy powinny być dopasowane wizualnie do nurtu aranżacyjnego, który wytycza kierunek wnętrza.

 
Dywan geometryczny turkusowy Yara ArtDeco
 
Arne Jacobsen Zegar stołowy Station Racing Green

Dzięki takim elementom bez trudu urządzimy salon szaro-turkusowy w stylu nowoczesnym lub też zakręcony salon podróżnika z eklektycznymi zapędami. Turkus przypadł Wam do gustu? A zatem życzymy miłych i ekscytujących poszukiwań w sklepie Design Town!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl