#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Wnętrze w Twoim stylu

Esencją aranżacji wnętrz jest to, by wśród wielu koncepcji znaleźć tę, która będzie najbardziej odpowiadać Twojemu wnętrzu. W dzisiejszym wpisie przybliżamy pięć stylów wnętrzarskich: skandynawski, glamour, industrialny, prowansalski oraz vintage. Czy znajdziesz wśród nich swój styl?

Kreatywne podejście do urządzania wnętrz

Kreatywność to jedno z najważniejszych słów w designie wnętrz. I choć cenimy sobie oryginalność, to jednak większość aranżacji bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach i pewnego rodzaju schematach. Mowa o stylach wnętrzarskich, które gwarantują spójność wystroju i konsekwencję w doborze dodatków. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że odzwierciedlają także charaktery użytkowników danego pomieszczenia. Styl to oś, motyw przewodni, pierwszoplanowa rola we wnętrzarskim teatrze. Od jego wyboru zależy, jakie będzie Twoje mieszkanie i jak będziesz się w nim czuć.

Styl skandynawski

Niezwykle popularny w ostatnich latach styl skandynawski zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Jasne ściany i podłogi, dużo światła wpadającego przez odkryte okna to wizytówki wnętrza w stylu rodem z północy. Dominują chłodne barwy (biel, jasne odcienie szarości) ścian i podłóg przełamywane są przez wyraziste kolory dodatków w postaci poduszek, krzeseł, puf czy sprzętu AGD. W cenie są również naturalne materiały, jak drewno, len czy wiklina. Wszystko to sprawia, że na pierwszy rzut oka styl skandynawski może wydać się nieco oschły, zdystansowany. To wrażenie można zmienić poprzez odpowiednio dobrane rozłożyste, przytulne kanapy oraz dodatki w postaci poduszek i narzut na sofy, świec oraz ciepłego oświetlenia punktowego. W stylistyce skandynawskiej pojawiają się także surowe, drewniane elementy, np. palety lub skrzynki, które mogą pełnić funkcję mebli i sygnalizować odwołanie do przyrody i konotacje ze stylem industrialnym.

Czytaj także: Designerskie meble w stylu skandynawskim

 
Sofa SCANDI z funkcją spania
 
Ławeczka - SIEDZISKO POTRÓJNE NORD 2

Styl glamour

Przeciwieństwem minimalizmu forsowanego przez styl skandynawski jest estetyka glamour. Jak sama nazwa mówi, w wykończonych w ten sposób wnętrzach dominuje przepych i elegancja. Jego wyróżnikiem jest wszędobylski połysk. Przeważają ciepłe, harmonijnie dobrane kolory. Tutaj każdy element musi komponować się z pozostałymi składnikami całości. Glamour uwielbia barokowe kształty, pozłacane ramy obrazów i luster, zaokrąglone wykończenia mebli. W pomieszczeniach tego typu nie może zabraknąć atłasowych tkanin najlepiej w kolorach podkreślających prestiż miejsca, w którym się znajdujemy - złocie, srebrze, czerni, granacie, purpurze. Stylizowane na luksus pomieszczenia w stylizacji glamour odznaczają się mnogością ekstrawaganckich dodatków, które nie zawsze mają swoje praktyczne zastosowanie, ale cieszą oko spójną, wykwintną kompozycją.

 
Ławka Glamour
 
Fotel GLAMOUR

Styl prowansalski

Z arystokratycznych salonów Paryża przenosimy się na południe Francji, a konkretnie do krainy słońca, wina i lawendy - Prowansji. To stąd swoje inspiracje czerpie styl prowansalski. Wnętrza utrzymane w tej koncepcji odznaczają się jasnymi, pastelowymi barwami (biel, żółty, pomarańczowy, écru, jasny fiolet, blada zieleń lub błękit i odcienie beżu). Styl prowansalski uwielbia wykonane z żelaza lub litego drewna meble i dodatki stylizowane na retro. W aranżacjach prowansalskich pojawia się wiele motywów związanych z naturą, która jest odwołaniem do filozofii slow life. Co ciekawe, w stylu prowansalskim rustykalność spotyka się z elegancją, dlatego we wnętrzach urządzonych zgodnie z tą myślą można spotkać ekskluzywne fotele, stoły, kanapy czy żyrandole. Dużą uwagę przywiązuje się tu do detali. To propozycja dla ludzi, dla którzy potrafią doceniać szkatułkowe drobiazgi.

 
Kinkiet Elissa
 
Lampa podłogowa Charlie

Styl industrialny

Kolejny ze stylów wnętrzarskich ma swoje korzenie w przemyśle. Charakteryzują go m.in. duże przestrzenie (otwarte powierzchnie, brak ścianek działowych), które są nawiązaniem do fabryk, kopalń, magazynów i innych zakładów pracy ludzi w XX w. Zwykle były to miejsca, w których do każdego metra kwadratowego podchodzono utylitarnie. Dlatego też w stylu industrialnym próżno szukać cukierkowych kolorów i filigranowych dodatków. Minimalizm to jedna z wartości właściwych stylowi industrialnemu. Dominują za to surowe materiały: metal, nieotynkowane cegły, kamień, beton, szkło. Tym samym w przewadze są chłodne barwy i matowe faktury. Innym wyróżnikiem tego stylu są także odkryte instalacje (kable, wentylacje, stropy, rury, mury, stalowe szyny itd.), co w innych nurtach byłyby nie do pomyślenia. Paradoksalnie z tych "oschłych" i nieobrobionych materiałów przy odrobinie finezji i umiejętności przestrzennego myślenia można uzyskać eleganckie wnętrza będące fantastycznymi miejscami, tak do życia, jak i pracy.

Czytaj także: Styl industrialny i jego cechy

 
Stół LOFT-ON industrial - metal, drewno

Styl vintage

Na koniec pora na styl, który może uchodzić za mieszankę powyżej zaprezentowanych koncepcji. Vintage to alians starego z nowym, czyli eklektyzm w czystej postaci. Tym samym nurt ten jest najbardziej pojemnym terminem, w którym mieszczą się różne epoki, inspiracje, motywy i materiały. Na pierwszy rzut oka vintage może wydawać się być swobodą aranżacyjną, kompozycyjnym miszmaszem. W praktyce jednak sprawne łączenie elementów wywodzących się z różnych wieków i stylów może okazać się sporym wyzwaniem. Nietrudno bowiem przekroczyć delikatną granicę kiczu i znaleźć się po ciemnej stornie mocy. Styl vintage wymaga od projektanta znajomości technik, materiałów, dodatków i motywów charakterystycznych dla różnych epok, a przede wszystkim odpowiedniego wyczucia dobrego smaku. Efekty zastosowania tej stylistyki mogą być urzekające, ale ich uzyskanie może okazać się niełatwym zadaniem.

 
Stołek Floxy Vintage
 
Fotel Doulton Vintage

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl