#Bezpłatna Dostawa #Raty 0% #Bezpieczne Płatności
Witaj na blogu Design Town

Kochamy Design i uwielbiamy o nim pisać! Fascynują nas niebanalne wnętrza z wykorzystaniem przedmiotów będących klasykami światowego designu. Doceniamy naturalne materiały i pracę ludzkich rąk.

Tym blogiem chcemy Was inspirować i zachęcać do otaczania się wyjątkowymi przedmiotami.

Alicja

współzałożycielka Design Town
Blog

Podstawowe zasady aranżacji wnętrz

Czasem ze względów oszczędnościowych lub bo po prostu tak lubimy decydujemy się na aranżację wnętrza mieszkania bez pomocy projektanta. Chcemy wykonać to samodzielnie także z innych pobudek – aby sprawdzić się jako dekorator. Czy jest możliwe, aby zrobić to dobrze? Gdzie szukać inspiracji? Jakie są najważniejsze zasady w aranżacji wnętrz, a jakie najczęściej popełniane błędy? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy!

Strefa nocna i dzienna w aranżacji wnętrz

Planowanie aranżacji wnętrza niezależnie czy jest to kawalerka, mieszkanie czy dom jednorodzinny powinniśmy zacząć od wyraźnego podziału przestrzeni na strefę nocną i dzienną. Architektura wnętrz to sztuka – taka, w której gra przestrzenią odgrywa kluczowe znaczenie. Objętość wnętrza stanowią ściany, podłoga i sufit. Cała trudność polega na tym, aby odpowiednio je zagospodarować mając na uwadze ich rozmiary: wysokość i szerokość.

Strefa dzienna jest obszarem reprezentacyjnym, takim w którym będziemy gościć przyjaciół, ale także w którym spędzimy sporo czasu na rozrywce czy odpoczynku. Warto więc mieć na uwadze fakt, że zaczynająca się od drzwi wejściowych, aż po salon z balkonem strefa dzienna powinna być miejscem świetnie doświetlonym. Prawidłowe oświetlenie pozwala nam lepiej wypoczywać, ale co ważniejsze sprawia wrażenie porządku.

Strefa nocna to z kolei sypialnie. Z reguły są to wnętrza słabiej doświetlone. Urządzamy w nich sypialnie, której zadaniem jest to abyśmy zregenerowali się po ciężkim dniu pracy. W przypadku aranżacji strefy nocnej warto pamiętać, aby robić to w taki sposób, aby dekoracje czy meble, które się w niej znajdują nie rozpraszały i nie męczyły naszego wzroku. Strefa nocna, to strefa ukojenia, odpoczynku i pełnego relaksu – powinniśmy o tym pamiętać.

Strefa wejściowa - oświetlenie jest najważniejsze

Przedsionek zwany także przedpokojem to strefa powitalna, wejściowa. To tutaj podejmujemy naszych gości. Aby zrobić to godnie, z klasą najpierw powinniśmy pomyśleć o oświetleniu. W przypadku przedpokoju najczęściej stosuje się małe, punktowe oświetlenie w postaci kinkietów lub też jeżeli pozwala na to przestrzeń jeden centralny punkt oświetlenia. 

 
Kinkiet Loro
 
Kinkiet PLANETARIO 2 - klosze dymione



Przy aranżacji strefy wejściowej bardzo ważnym elementem jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni i ciągów komunikacyjnych. Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem może okazać się wbudowana szafa z garderobą i ewentualnie szafka na buty. W przypadku tego pomieszczenia warto ograniczyć ilość mebli do absolutnego minimum.

Małe mieszkania, z dużą przestrzenią? To może się udać!

Nieco wyżej wspomnieliśmy, że projektowanie wnętrz to sztuka, gra przestrzenią. Co jednak w przypadku kiedy startujemy dopiero w dorosłe życie i jak większość Polaków decydujemy się na małe, skromne, dwupokojowe mieszkanie w nowoczesnym budownictwie albo kiedy na start otrzymujemy kawalerkę? Zwiększenie przestrzeni, która zamyka się najczęściej w 40 m kw nie jest wcale sprawą prostą, ale i na to są pewne tricki i sposoby. 

Lustra w pomieszczeniu to jeden z trików, który pozwoli nam optycznie zwiększyć nawet niewielką przestrzeń. To element, który pomoże nam rozświetlić pomieszczenie. Promienie słoneczne potęgują przestrzeń w naszym domu, sprawiają, że mieszkanie wydaje się czyste i schludne - co więcej mają także wpływ na nasze samopoczucie. Lustra z kolei pozwalają nam wykorzystywać potencjał promieni słonecznych. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie tylko lustra pełnią taką rolę. Wszystkie elementy szklane zastosowane w aranżacji wnętrz sprawią, że nasza przestrzeń optycznie wydawać się będzie zdecydowanie większa.

Czytaj także: Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Wizualizacja z lustrem typu Portrait

Na zdjęciu: Wizualizacja z wykorzystaniem lustra typu Portrait

Szklane lub przezroczyste meble

Kolejnym elementem, będą szklane meble. Doskonałym przykładem w ofercie naszego sklepu jest krzesło transparentne Duch inspirowane projektem Louis Ghost stworzonym pierwotnie przez Philipe`a Starca. Tego typu meble pozwalają na umiejętną grę przestrzenią, ponieważ nie skupiają wzroku. 

Krzesło transparentne Ghost

Na zdjęciu: Krzesło transparentne Ghost sprawdzi się w mieszkaniu jak i ogrodzie

Oferta szklanych mebli jest bardzo bogata i nie ogranicza się jedynie do krzeseł. Szkło to materiał, który bardzo często występuje w designerskich stolikach kawowych jako ich blat będący podstawą. Nowoczesne stoliki kawowe ze szkła hartowanego są nie tylko solidne, ale także bardzo funkcjonalne. Z jednej strony ich rozmiar nie sprawi nam problemów nawet w małym salonie z drugiej powierzchnia nośna jest na tyle duża, że bez problemu możemy zorganizować tam mały obiad czy choćby spotkanie przy kawie. Podobnie rzecz ma się ze szklanymi stołami ze szkła transparentnego. Przykładem może być tutaj stół Moderno, w całości wykonany ze szkła.

Czytaj także: Szkło jako element nowoczesnego designu

Stół szklany Moderno

Na zdjęciu: Szklany stół Moderno, który pięknie załamuje światło. Wykonany ze szkła typu Float.

Kolorystyka ma znaczenie

 
Przy aranżacji wnętrz nie sposób pominąć problematyki związanej z jej kolorystyką. Kluczowym kolorem w palecie barw jest bez wątpienia biel. Jeżeli chcemy zwiększyć optycznie przestrzeń naszego mieszkania to biel w połączeniu z szarością czy elementami czerni jest dobrym rozwiązaniem. Jasne barwy sprawiają wrażenie, że nasze mieszkanie jest przytulne, ciepłe. Pamiętajmy jednak, że biel i szarość w nadmiarze również może zaszkodzić. Nie chcemy przecież, aby nasze wnętrza były jednolite, monotonne. Warto więc je delikatnie "przełamać" za pomocą innych kolorów. Warto inspirować się aranżacjami innych ludzi, śledzić trendy i łączenia materiałów. Przykładowo w przypadku bieli świetnie sprawdzą się elementy naturalnego drewna.

Wielofunkcyjne rozwiązania


Funkcjonalność to jedna z podstawowych cech, które wyróżniają styl skandynawski. Pamiętajmy, że nasze mieszkanie powinno być nie tylko komfortowe, przestronne i eleganckie. Czym jest ta wielofunkcyjność? Zasada wielofunkcyjności dotyczy w szczególności mebli. Powinny posiadać one takie rozwiązania, które z jednej strony zaoszczędzą nam przestrzeni w domu, z drugiej ułatwią codzienne funkcjonowanie. Przykładem mebla wielofunkcyjnego może być Sofa Scandi z pojemnikiem na pościel czyli tzw. funkcją spania. W niewielkim salonie czy też w pokoju dziecka sprawdzi się pufa Timpa ze schowkiem na drobne rzeczy.


 
Sofa SCANDI z funkcją spania

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl